Grammy 2022: Full List Of Nominees; Winners, Losers

The predictions for the 64th Grammy Awards are in and, with a diverse group of nominees, the Recording Academy will honor artists ranging from 95-year-old Tony Bennett to 19-year-old Olivia Rodrigo in Las Vegas.

Below is the full list of nominees, winners, and losers.

Song Of The Year

Ed Sheeran – Bad Habits

Alicia Keys and Brandi Carlile – A Beautiful Noise

Olivia Rodrigo – Drivers License

HER – Fight for You

Billie Eilish – Happier Than Ever

Doja Cat featuring SZA – Kiss Me More

Silk Sonic – Leave the Door Open – WINNER

Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)

Justin Bieber featuring Daniel Cesar and Giveon – Peaches

Brandi Carlile – Right on Time

Best Pop Solo Performance

Justin Bieber – Anyone
Brandi Carlile – Right on Time
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Drivers License – WINNER

Best Dance/Electronic Recording

Afrojack and David Guetta – Hero
Ólafur Arnalds Featuring Bonobo – Loom
James Blake – Before
Bonobo and Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Heartbreak
Caribou – You Can Do It
Rüfüs Du Sol – Alive – WINNER
Tiësto – The Business

Best Dance/Electronic Album

Black Coffee – Subconsciously – WINNER
Illenium – Fallen Embers
Major Lazer – Music Is the Weapon (Reloaded)
Marshmello – Shockwave
Sylvan Esso – Free Love
Ten City – Judgement

 

Best Country Duo/Group Performance

Jason Aldean and Carrie Underwood – If I Didn’t Love You
Brothers Osborne – Younger Me – WINNER
Dan + Shay – Glad You Exist
Ryan Hurd and Maren Morris – Chasing After You
Elle King and Miranda Lambert – Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)

Best Rock Performance

AC/DC – Shot in the Dark
Black Pumas – Know You Better (Live From Capitol Studio A)
Chris Cornell – Nothing Compares 2 U
Deftones – Ohms
Foo Fighters – Making a Fire – WINNER

 

Best Metal Performance

Deftones – Genesis
Dream Theater – The Alien – WINNER
Gojira – Amazonia
Mastodon – Pushing the Tides
Rob Zombie – The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition)

Best Rock Song

Weezer – All My Favorite Songs
Kings of Leon – The Bandit
Mammoth WVH – Distance
Paul McCartney – Find My Way
Foo Fighters – Waiting on a War – WINNER

 

Best Rock Album

AC/DC – Power Up
Black Pumas – Capitol Cuts – Live From Studio A
Chris Cornell – No One Sings Like You Anymore Vol. 1
Foo Fighters – Medicine at Midnight – WINNER
Paul McCartney – McCartney III

Best Alternative Music Album

Fleet Foxes – Shore
Halsey – If I Can’t Have Love, I Want Power
Japanese Breakfast – Jubilee
Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams
St Vincent – Daddy’s Home – WINNER

Best R&B Performance

Snoh Aalegra – Lost You
Justin Bieber featuring Daniel Cesar and Giveon – Peaches
HER – Damage
Silk Sonic – Leave the Door Open – WINNER (TIE)
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings – WINNER (TIE)

Best Traditional R&B Performance

Jon Batiste – I Need You
BJ the Chicago Kid, PJ Morton and Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal – Bring It on Home to Me
Leon Bridges and Robert Glasper – Born Again
HER – Fight for You – WINNER
Lucky Daye featuring Yebba – How Much Can a Heart Take

Best R&B Song

HER – Damage
SZA – Good Days
Giveon – Heartbreak Anniversary
Silk Sonic – Leave the Door Open – WINNER
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

Best Rap Album

J Cole – The Off-Season
Nas – King’s Disease II
Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost – WINNER
Kanye West – Donda

Best Rap Song

DMX featuring Jay-Z and Nas – Bath Salts
Saweetie featuring Doja Cat – Best Friend
Baby Keem featuring Kendrick Lamar – Family Ties
Kanye West featuring Jay-Z – Jail – WINNER
J Cole featuring 21 Savage & Morray – ​​My Life

Best Melodic Rap Performance

J Cole featuring Lil Baby – Pride Is the Devil
Doja Cat – Need to Know
Lil Nas X featuring Jack Harlow – Industry Baby
Tyler, the Creator featuring YoungBoy Never Broke Again, Ty Dolla $ign – WusYaName
Kanye West featuring the Weeknd and Lil Baby – Hurricane – WINNER

Best Country Song

Maren Morris – Better Than We Found It
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – Cold – WINNER
Thomas Rhett – Country Again
Walker Hayes – Fancy Like
Mickey Guyton – Remember Her Name

Best Country Solo Performance

Luke Combs – Forever After All
Mickey Guyton – Remember Her Name
Jason Isbell – All I Do Is Drive
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – You Should Probably Leave – WINNER

Best Latin Pop Album

Pablo Alborán – Vértigo
Paula Arenas – Mis Amores
Ricardo Arjona – Hecho a la Antigua
Camilo – Mis Manos
Alex Cuba – Mendó – WINNER
Selena Gomez – Revelación

Best Música Urbana Album

Best Música Urbana Album

Rauw Alejandro – Afrodisíaco
Bad Bunny – El Último Tour del Mundo – WINNER
J Balvin – Jose
Karol G – KG0516
Kali Uchis – Sin Miedo (Del Amor y Otros Demonios)

Best Latin Rock Or Alternative Album

Bomba Estéreo – Deja
Diamante Eléctrico – Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition)
Juanes – Origen – WINNER
Nathy Peluso – Calambre
C. Tangana – El Madrileño
Zoé – Sonidos de Karmática Resonancia

Best Tropical Latin Album

Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta – Salswing! – WINNER
El Gran Combo de Puerto Rico – En Cuarantena
Aymée Nuviola – Sin Salsa No Hay Paraíso
Gilberto Santa Rosa – Colegas
Tony Succar – Live in Peru

Best American Roots Performance

Jon Batiste – Cry – WINNER
Billy Strings – Love and Regret
The Blind Boys of Alabama and Béla Fleck – I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free
Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Same Devil
Allison Russell – Nightflyer

Best American Roots Song

Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi – Avalon
Valerie June featuring Carla Thomas – Call Me a Fool
Jon Batiste – Cry – WINNER
Yola – Diamond Studded Shoes
Allison Russell – Nightflyer
Linda Chorney featuring Becca Byram, EJ Ouellette and Trevor Sewell – Bored

Best Americana Album

Jackson Browne – Downhill From Everywhere
John Hiatt with The Jerry Douglas Band – Leftover Feelings
Los Lobos – Native Sons – WINNER
Allison Russell – Outside Child
Yola – Stand for Myself

Best Contemporary Blues Album

The Black Keys featuring Eric Deaton and Kenny Brown – Delta Kream
Joe Bonamassa – Royal Tea
Shemekia Copeland – Uncivil War
Steve Cropper – Fire It Up
Christone “Kingfish” Ingram – 662 – WINNER

Best Traditional Blues Album

Elvin Bishop and Charlie Musselwhite – 100 Years of Blues
Blues Traveler – Traveler’s Blues
Cedric Burnside – I Be Trying – WINNER
Guy Davis – Be Ready When I Call You
Kim Wilson – Take Me Back

Best Bluegrass Album

Billy Strings – Renewal
Béla Fleck – My Bluegrass Heart – WINNER
The Infamous Stringdusters – A Tribute to Bill Monroe
Sturgill Simpson – Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions)
Rhonda Vincent – Music Is What I See

Best Folk Album

Mary Chapin Carpenter – One Night Lonely (Live)
Tyler Childers – Long Violent History
Madison Cunningham – Wednesday (Extended Edition)
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi – They’re Calling Me Home – WINNER
Sarah Jarosz – Blue Heron Suite

Best Reggae Album

Etana – Pamoja
Gramps Morgan – Positive Vibration
Sean Paul – Live N Livin
Jesse Royal – Royal
Soja – Beauty in the Silence – WINNER
Spice – 10

Best Jazz Vocal Album

The Baylor Project – Generations
Kurt Elling and Charlie Hunter – SuperBlue
Nnenna Freelon – Time Traveler
Gretchen Parlato – Flor
Esperanza Spalding – Songwrights Apothecary Lab – WINNER

Best Jazz Instrumental Album

Jon Batiste – Jazz Selections: Music From and Inspired by Soul
Terence Blanchard Featuring The E Collective and the Turtle Island Quartet – Absence
Ron Carter, Jack DeJohnette and Gonzalo Rubalcaba – Skyline – WINNER
Chick Corea, John Patitucci and Dave Weckl – Akoustic Band Live
Pat Metheny – Side-Eye NYC (V1.IV)

Best Latin Jazz Album

Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés – Mirror Mirror – WINNER
Carlos Henriquez – The South Bronx Story
Arturo O’Farrill and The Afro Latin Jazz Orchestra – Virtual Birdland
Dafnis Prieto Sextet – Transparency
Miguel Zenón and Luis Perdomo – El Arte del Bolero

Best New Age Album

Will Ackerman, Jeff Oster and Tom Eaton – Brothers
Stewart Copeland and Ricky Kej – Divine Tides – WINNER
Wouter Kellerman and David Arkenstone – Pangaea
Opium Moon – Night + Day
Laura Sullivan – Pieces of Forever

Best New Age Album

Will Ackerman, Jeff Oster and Tom Eaton – Brothers
Stewart Copeland and Ricky Kej – Divine Tides – WINNER
Wouter Kellerman and David Arkenstone – Pangaea
Opium Moon – Night + Day
Laura Sullivan – Pieces of Forever

Best Global Music Album

Rocky Dawuni – Voice of Bunbon Vol. 1.
Daniel Ho & Friends – East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert
Angélique Kidjo – Mother Nature – WINNER
Femi Kuti, Made Kuti – Legacy +
Wizkid – Made in Lagos: Deluxe Edition

Best Global Music Performance

Arooj Aftab – Mohabbat – WINNER
Angélique Kidjo and Burna Boy – Do Yourself
Femi Kuti – Pà Pá Pà
Yo-Yo Ma and Angélique Kidjo – Blewu
Wizkid featuring Tems – Essence

Best Regional Mexican Music Album

Aida Cuevas – Antología de la Musica Ranchera, Vol. 2
Vicente Fernández – A Mis 80’s – WINNER
Mon Laferte – Seis
Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. II
Christian Nodal – Ayayay! (Súper Deluxe)

Best Gospel Album

Best Roots Gospel Album

Harry Connick, Jr – Alone With My Faith
Gaither Vocal Band – That’s Gospel, Brother
Ernie Haase and Signature Sound – Keeping On
The Isaacs – Songs for the Times
Carrie Underwood – My Savior – WINNER

Best Gospel Performance/Song

Dante Bowe featuring Steffany Gretzinger and Chandler Moore – Voice of God
Dante Bowe – Joyful
Anthony Brown, Group Therapy – Help
CeCe Winans – Never Lost – WINNER
Elevation Worship and Maverick City Music – Wait on You

Best Contemporary Christian Album

Natalie Grant – No Stranger
Israel & New Breed – Feels Like Home Vol. 2
Kari Jobe – The Blessing (Live)
Tauren Wells – Citizen of Heaven (Live)
Elevation Worship and Maverick City Music – Old Church Basement – WINNER

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Kirk Franklin and Lil Baby – We Win
HER and Tauren Wells – Hold Us Together (Hope Mix)
Chandler Moore and KJ Scriven – Man of Your Word
CeCe Winans – Believe for It – WINNER
Elevation Worship and Maverick City Music featuring Chandler Moore and Naomi Raine – Jireh

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff – WINNER
Rogét Chahayed
Mike Elizondo
Hit-Boy
Ricky Reed

Best Comedy Album

Lavell Crawford – The Comedy Vaccine
Chelsea Handler – Evolution
Louis CK – Sincerely Louis CK – WINNER
Lewis Black – Thanks for Risking Your Life
Nate Bargatze – The Greatest Average American
Kevin Hart – Zero F***s Given

Best Spoken Word Album

LeVar Burton – Aftermath
Don Cheadle – Carry On: Reflections for a New Generation From John Lewis – WINNER
J. Ivy – Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago
Dave Chappelle and Amir Sulaiman – 8:46
Barack Obama – A Promised Land

Best Music Film

Bo Burnham – Inside
David Byrne – David Byrne’s American Utopia
Billie Eilish – Happier Than Ever (A Love Letter to Los Angeles)
Jimi Hendrix – Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui
Various Artists – Summer of Soul – WINNER

Best Song Written For Visual Media

Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez Featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall and Gerald White – Agatha All Along
Bo Burnham – All Eyes on Me – WINNER
P!nk – All I Know So Far
HER – Fight for You
Jennifer Hudson – Here I Am
Leslie Odom, Jr. – Speak Now

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Various Artists – Cruella
Various Artists – Dear Evan Hansen
Various Artists – In the Heights
Various Artists – One Night in Miami…
Jennifer Hudson – Respect
Various Artists – Schmigadoon! Episode 1
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday – WINNER

Best Score Soundtrack For Visual Media

Kris Bowers – Bridgerton
Hans Zimmer – Dune
Ludwig Göransson – The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16)
Carlos Rafael Rivera – The Queen’s Gambit – WINNER (TIE)
Jon Batiste, Trent Reznor and Atticus Ross – Soul – WINNER (TIE)

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*